Objawy refluksuRefluks żołądkowo-przełykowy to nieprzyjemna dolegliwość, która w razie zaniedbania może się rozwijać i prowadzić do jeszcze bardziej nieprzyjemnych schorzeń jak przełyk Barreta albo nawet nowotwór przełyku. Co zrobić, aby ustrzec się przed nim? Przede wszystkim zadbać o siebie, o swoją dietę i kondycję fizyczną. W przypadku nieprzykładania wagi do powyższych rzeczy, trzeba się obserwować, bo tylko wtedy można zauważyć objawy świadczące o refluksie.

Co to jest refluks?

Zanim o objawach należy wspomnieć o tym, czym w ogóle jest ów refluks żołądkowo-przełykowy. Jak wskazuje sama jego nazwa dotyczy on żołądka i przełyku: otóż treść pokarmowa, która już znajduje się w żołądku, przedostaje się z powrotem do przełyku. Razem z pokarmem przedostają się także kwas solny i enzymy trawienne.

Główne objawy refluksu

Wiemy już, czym jest refluks. Możemy teraz przejść do tego, jak go rozpoznać u siebie. Podstawowymi objawami refluksu, na które trzeba zwrócić baczną uwagę są:

  • zgaga – występuje ona u ok. 99% chorych. To pieczenie lub ból w przełyku. Zwykle pojawia się po jedzeniu, czasami także w nocy (może nawet wybudzić ze snu). Trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu nawet minut, po czym sam ustępuje;
  • dysfagia – zaburzenia w połykaniu; ze względu na zwężenie lub złą perystaltykę przełyku, przełykanie jest utrudnione; może prowadzić do zapalenia przełyku, a to z kolei do nowotworu przełyku, dlatego w tym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska, który ewentualne raka może wykluczyć.
  • ból w klatce piersiowej – ostry lub tępy, może promieniować do pleców, barków i szyi; jego przyczyną może być podrażnienie zakończeń nerwowych przełyku
  • krwawienie z przełyku – objawia się wymiotami z występowaniem krwi; to skrajny i bardzo rzadki przypadek, ale świadczyć może o rozwijającej się także innej chorobie.

Objawy towarzyszące

Oprócz podstawowych objawów, które dają wiedzę nt. występowania lub nie refluksu, z dolegliwością tą wiążą się także inne, dodatkowe objawy. Są to:

  • zapalenie płuc lub inne negatywne odczucia płucne – występują wtedy, kiedy treść pokarmowa zarzucana jest nie tylko z powrotem do przełyku, ale i do układu oddechowego. Występują one tylko u 10% osób dorosłych cierpiących na refluks
  • odczucia w jamie ustnej – uszkodzenie dziąseł, zębów, duże ilości śliny spowodowane bezpośrednim kontaktem z treścią żołądka
  • chrypka, zapalenie krtani
  • utrata masy ciała – przyczyną bezpośrednią są trudności z przełykaniem – prowadzą one do niechęci do przyjmowania pokarmu, który potem nieprzyjemnie jest przełykać.

Wszystko w twoich rękach

Refluks objawy ma dość nieprzyjemne, ale można się go ustrzec, jeśli będziemy dbać o swoją dietę, unikać potraw tłustych, zbyt mocno przyprawionych, słonych, napojów gazowanych, zbyt dużej ilości słodyczy, używek. Warto także zadbać o swój rozwój fizyczny oraz o sylwetkę. Otyłość to jedna z przyczyn prowadzących do refluksu. A zatem twoje zdrowie w twoich rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *