Przyczny, objawy, leczenie refluksu.

Metody leczenia refluksu

Leczenie choroby refluks odbywa się pod kontrolą lekarza. Podawane choremu są specjalne leki, stosowana jest dieta, a także co często jest niewygodne, istnieje konieczność przybierania odpowiedniej pozycji, czyli ułożenia ciała. Bywają jednak sytuacje, kiedy chory musi poddać się operacji chirurgicznej.

Jest bardzo dużo leków, które stosuje się przy leczeniu danej dolegliwości. Wśród nich na pewno można znaleźć:

Podjęcie leczenia w przypadku zachorowania na tę dolegliwość jest konieczne. Nikt sam bez wizyty u specjalisty sobie nie poradzi, dlatego należy mieć to na uwadze. Lepiej poddać się leczeniu wcześniej i tym samym sobie pomóc, niż zbyt późno i zaszkodzić.

Celem leczenia pacjentów z refluksem żołądka jest zlikwidowanie objawów schorzenia. Zmierza się również do tego, aby zniwelować zapalenie przełyku a także zapobiec wystąpieniu następstw choroby refluksowej czyli owrzodzenia czy krwawienia. Do następstw zalicza się również aspirację treści żołądkowej, do której dochodzi w czasie snu, metaplazję nabłonka błony śluzowej w obrębie przełyku. Co więcej, wśród konsekwencji choroby refluksowej mówi się o zwężeniu przełyku, które prowadzi do dysfagii oraz odynofagii.

W leczeniu choroby refluksowej wykorzystuje się metody zachowawcze. Zalicza się do nich leczenie farmakologiczne oraz niefarmakologiczne.

Wśród metod niefarmakologicznych mówi się o racjonalnym żywieniu. W tym celu zaleca się częste spożywanie posiłków o małej objętości. Z diety należy usunąć tłuste potrawy, gazowane napoje, słodycze, alkohol, kawę. Ponadto należy wyeliminować, lub konsekwentnie ograniczyć przyprawy, soki pochodzące z owoców cytrusowych. Zaleca się również, aby ostatni posiłek jedzony był każdego dnia minimum trzy godziny przed położeniem się na spoczynek. Najlepiej jest spać z uniesioną głową. Ponadto lekarze zalecają normalizację masy ciała. Dzięki tym zaleceniom można zmniejszyć lub nawet zupełnie zniwelować dolegliwości, jakie wiążą się z chorobą refluksową.

W leczeniu farmakologicznym refluksu żołądka wymienia się dwie podstawowe metody. Wykorzystuje się do tego celu leki prokinetyczne, antagonistę dopaminy oraz antagonistę receptora 5-HT4. Leki te wpływają korzystnie na motorykę jelit oraz na prędkość opróżnienia żołądka.

Leki, które zmniejszają kwaśność soku żołądkowego również wykorzystywane są wśród pacjentów z refluksem żołądka.

Bardzo dużą skutecznością cechuje się leczenie H2-blokerami oraz lekami prokinetycznymi. Jak wskazują badania dzięki nim można uzyskać remisję choroby u dużej części chorych. Warto wspomnieć jednak o tym, iż odstawienie H2- blokerów może spowodować gwałtowne zwiększenie wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Wspomnieć należy również o inhibitorach pompy protonowej stosowanych wśród osób z refluksem żołądka. Powiedzieć należy o tzw. nocnym przełamaniu wydzielania HCl. Zjawisko to polega na nadmiernym wydzielaniu kwasu solnego w żołądku, do którego dochodzi w godzinach nocnych. Aby temu zapobiec zaleca się zastosowanie podwójnej dawki PIP a także leki, które pochodzą z grupy antagonistów receptorów histaminowych H2. Zaleca się, aby leki te podać wieczorem.

Wspomnijmy jeszcze o eksperymentalnych metodach leczenia farmakologicznego. Wówczas badano skuteczność baklofenu, agonisty receptorów typu B kwasu gamma-aminomasłowego. Dzięki nim zaobserwowano zwiększenie napięcia zwieracza przełyku a także zmniejszenie liczby epizodów refluksowych. Z racji tego, można powiedzieć, iż takie sposoby są również skuteczne i zalecane dla osób cierpiących na chorobę refluksową.

ss
Copyright © by Refluks.ogrg.pl 2012 | Wszelkie prawa zastrzeżone | kontakt@refluks.org.pl | Do góry